Technologia rzeczywistości rozszerzonej oferuje użytkownikom możliwość nakładania na obserwowane otoczenie dowolnego obrazu i elementów interaktywnych – od uproszczonych, jak animowane wskaźniki poziomu energii czy trasę przejazdu – po całkowite zniekształcenie otoczenia widzianego dzięki urządzeniu AR, które można między innymi zaobserwować w przemyśle rozrywkowym. Stopień ingerencji rzeczywistości rozszerzonej w perspektywę odbiorcy określany jest jako augmentacja.

Wykorzystanie różnych stopni augmentacji rzeczywistości

Piloci zapewne docenią maksymalnie realne doświadczenia symulacji lotów – czy to w warunkach bojowych, czy podczas szkoleń, jednak neurochirurg korzystający z obrazowania 3D, wykorzystując technologię AR do analizy miejsca ingerencji chirurgicznej wciąż zapewne będzie bardziej ufał swojemu doświadczonemu oku i dłoni podczas procedury i doceni narzędzie, które nie będzie go rozpraszać. Możliwość poczucia atmosfery średniowiecza lub stacji kosmicznej z przyszłości niewątpliwie jednak docenią gracze i odwiedzający muzea. Pracownik portu będzie potrzebował jedynie kompletu informacji o zawartości kontenera i jego dokumentacji, zaś montażysta linii produkcyjnej bardziej precyzyjnych danych, wskazówek i komend niezbędnych do prawidłowego wykonania danego zadania. Nie można więc założyć, że jeden lub tylko wysoki stopień augmentacji jest optymalny.

Korzyści dla przemysłu

Im wyższa augmentacja rzeczywistości, tym w mniejszym stopniu docierają do nas bodźce realne, a bardziej obserwujemy obraz wygenerowany dzięki nowoczesnej technologii. Wysoki stopień augmentacji dla użytkowników profesjonalnych, takich jak obsługa techniczna fabryk czy elektrowni, linii montażowych, wysokospecjalistyczni serwisanci czy specjaliści zatrudnieni w przemyśle o dużym ryzyku błędów krytycznych jest mniej chętnie adaptowany. Dlatego tak ważne jest dostosowanie poziomu wpływu technologii na faktyczne potrzeby pracowników wyposażonych w sprzęt AR.

Innowacja od AR Solutions

Platforma AR Solutions dostarcza technologię skrojoną na miarę potrzeb przedsiębiorstw przemysłowych. Wdrożenie AR w przedsiębiorstwie uwzględnia dopasowany do branży sprzęt, autorską aplikację dla ekspertów i pracowników terenowych, wyposażoną w komunikator oraz cyfrową bazę wiedzy i procedur oraz platformę analityczno-raportową dostosowaną do wymagań biznesu. Urządzenia przystosowane do montażu przykaskowego pozwalają nie tylko na obsługę bez użycia rąk – reagując na komendy głosowe oraz ruch głową, ale także pozwalają na płynne przenoszenie uwagi użytkownika z rozszerzonej do realnej rzeczywistości ułatwiając montaż, serwis czy wielopoziomową ocenę otoczenia. Oferta AR Solutions zaprojektowana jest tak, by wykorzystywać niski stopień augmentacji dla wygody i precyzji użytkownika.

Z jednej strony kluczowym elementem jest sprzęt – umożliwienie zespołom terenowym skupienia wzroku i rąk na pracy, mając jednocześnie dostęp do wiedzy i pomocy, których potrzebują, stanowi solidny argument za stosowaniem wyświetlaczy przykaskowych, sterowanych głosowo. Takim sprzętem jest na przykład Real Wear HMT-1 , który jest obsługiwany poprzez komendy głosowe, dzięki czemu pozostawia swobodę rąk z możliwością przymocowania bezpośrednio do kasku lub innego osobistego wyposażenia ochronnego.

Z drugiej zaś strony potencjał sprzętu jest akcelerowany przez specjalistyczne oprogramowanie, które pozawala korzystać w pełni z różnych opcji i zakresów technologii rzeczywistości rozszerzonej. Dla przedsiębiorstw przemysłowych liczy się wsparcie zespołów pracujących w hałaśliwym i niebezpiecznym środowisku, które potrzebuje uzyskać dostęp do niezbędnych informacji wtedy, gdy ich potrzebują, oraz umożliwić sprawną komunikację ze swoimi współpracownikami i ekspertami. Priorytetem jest skupianie się na wykonywaniu zadań, przy dbałości o jakość i bezpieczeństwo – dlatego też w rozwiązaniach dla klientów biznesowych z sektora przemysłowego akcent pada na rozwiązania wspierające (Assisted Reality). W rozwiązaniach tego typu kluczowe jest wykorzystanie cyfrowych treści w spoób nieprzytłaczający i nierozpraszający pracowników w ich kluczowych czynnościach.

Kluczowe jest dopasowanie do potrzeb przedsiębiorstwa

Rzeczywistość rozszerzoną od AR Solutions można implementować na wiele różnych sposobów. W jednym przedsiębiorstwie idealnie sprawdzi się w celu redukcji przestojów i nieproduktywnych roboczogodzin wynikających z awarii lub potrzeby wysłania specjalistycznego serwisu w odległe miejsca w terenie. Dzięki komunikatorowi i kamerze ekspert może nadzorować naprawę lub montaż z dowolnej lokalizacji. To samo narzędzie może zwiększyć potencjał szkoleń i rozwoju kadry, zwłaszcza w dobie deficytu specjalistów. Jeszcze inny podmiot może wykorzystać technologię i dostarczane z nią repozytorium cyfrowe w celu minimalizowania wystąpienia błędów ludzkich, tym samym optymalizując funkcjonowanie przedsiębiorstwa i podnosząc poziom bezpieczeństwa. Platforma analityczno-raportowa w każdym modelu użytkowania dostarczy osobom decyzyjnym danych pozwalających na mierzenie efektywności i poprawę procesów i procedur. Niski stopień augmentacji rzeczywistości jest opracowany z uwzględnieniem potrzeb pracowników przemysłu i nie ingeruje radykalnie w otoczenie, czyniąc implementację innowacji przyjazną dla przedsiębiorstwa. Uniwersalność i wysoki poziom elastyczności platformy pozwala na zastosowanie technologii w różnych branżach i coraz więcej firm podchodzi entuzjastycznie do inwestycji w innowacje i rozszerzoną rzeczywistość.

Udostępnij

Czytaj inne


patronate